Віч-на-віч з Джеймсом Квінсі, президентом і головним операційним директором компанії Coca-Cola: Coca-Cola Україна

Віч-на-віч з Джеймсом Квінсі, президентом і головним операційним директором компанії Coca-Cola: Coca-Cola Україна

Джеймс Квінсі – досвідчений бізнес-керівник, що встиг пропрацювати по всьому світу. Нещодавно він був призначений президентом і головним операційним директором компанії Coca-Cola. Ми поспілкувались з Джеймсом про його життя, минулий досвід, роботу в Coca-Cola, а також про можливості і виклики, що він бачить перед собою.
 
 

Розкажіть нам про своє минуле

 

Хоча я народився в Лондоні, три роки я провів в Гановері, в Нью-Гемпшир. Мій батько на той час був викладачем в Дартмутському коледжі, в області біохімії. В Штатах у мене народився молодший брат. Саме там, ми вперше побачили багато снігу, і саме там я почав кататися на лижах, на дерев'яних лижах. На той час, коли мені було п'ять років, ми переїхали в Бірмінгем, Англія, промислове місто в центрі Великобританії. Там я пішов до місцевої школи. Припускаю, що краще всього я знався в науці, ніж в інших дисциплінах. На початку 80-х я відчув, що майбутнє за електронікою, тому поступив в Університет Ліверпуля на факультет електронної інженерії. Там я познайомився з людьми, які знались краще в проектуванні напівпровідникових приладів ніж я, але я був кращий в питаннях бізнесу. Так що, коли я закінчив Ліверпуль, то приєднався до Bain, яка на той час лише почала розвиватись як консалтингова компанія.
 
 

Як ваша кар’єра розвивалась в Bain?

 

Це був початок тієї епохи, коли комп’ютери лише тільки починали з’являтись на робочих місцях. То ж люди, які дійсно могли аналізувати велику кількість даних і робити бізнес-прогнози чи пропонувати бізнес-ідеї, дійсно приносили великий вклад в процвітання бізнесу компанії. Я в цьому добре знався. Я пропрацював декілька років в Bain, а потім у нас з’явився клієнт DHL, який хотів, щоб ми допомогли йому з бізнесом на Далекому Сході. 
 
 
Ми вийшли на ринок Гонконгу в 1988 р., відкривши там свій офіс. В 1989 р. від Bain і McKinsey відкололась група, що створила консалтингову компанію під назвою Kalchas Group в Великобританії. Вони найняли мене, і я був співробітником №6 чи щось в цьому роді. Я був партнером. Але я завжди хотів працювати в США, тому запропонував їм відкрити офіс в Америці. Я приїхав в США в 1992-1993 роках, щоб робити проекти і наладжувати бізнес в Америці. Ми почали в Чикаго і пропрацювали там декілька років, а потім переїхали в Нью-Йорк. Саме з Нью-Йорка Coca-Cola запросила мене на роботу.
 
 

Як ви потрапили в Coca-Cola?

 

Коли ти працюєш в консалтингу і досягаєш певного рівня, в тебе з’являється вибір, або залишитись і далі в консалтингу тривалий час, або, якщо у вас великі амбіції, спробувати себе у більш глобальному корпоративному бізнесі. Коли ви повинні припинити давати лише поради, а спробувати приймати рішення для себе і свого бізнесу, і навчитись жити з наслідками ваших рішень. І так сталось, що я на той час досяг саме такого рівня і захотів спробувати себе в середині корпорації. Саме в той момент чи трохи пізніше, Coca-Cola запропонувала мені посаду. Вони позвали мене зробити внутрішній аудит і надати висновки, а потім пообіцяли мені посаду в компанії, що і сталося.
 
 

Ви починали в Атланті?

 

Я переїхав в Атланту в кінці 1996 р., і працював там до кінця 1998 р. Я працював там, але забезпечував підтримку групі в Латинській Америці, працюючи з Тімом Хаас, і президентами підрозділів того часу. Потім я переїхав в Мексику і прожив там 9 місяців, працюючи виконавчим помічником Хосе Октавіо Рейеса. Після цього мене перевели в Аргентину на посаду регіонального менеджера на початку 2000 р. 
 
 

Бачу, що ви пожили в багатьох місцях за час становлення своєї кар’єри. Розкажіть, який це був досвід для вас і вашої сім’ї 

 

З професійної точки зору, це завжди було цікаво і особисто мені, те ж було цікаво пожити в різних країнах, побачити їх культуру. Головне, їхати туди з правильною установкою. Якщо ти збираєшся завжди робити ті ж самі речі, що звик робити в своїй країні, то можеш побачити, що це майже неможливо. Але кожне місце в світі може запропонувати тобі безліч цікавих занять. І якщо ви зможете долучитись до них, то тоді у вас дійсно вийде насолоджуватись життям. Це також відноситься і до сім’ї. В мене є дружина і дві дитини: син Сем, 15 років, і дочка Гебі, 13 років. Вони теж повинні бути щасливі. Є не дуже багато щасливих керівників з нещасливими сім’ями.
 
 

Якими з своїх досягнень в Coca-Cola, ви найбільш пишаєтесь?

 

Я більше всього пишаюсь тим, що ми зробили все, щоб забезпечити нашому бізнесу довготривалий успіх. Наприклад, що ми зробили, щоб вижити під час економічної кризи в Аргентині? Ми провели колосальну роботу щодо пакування і стратегії управління доходами, створивши умови для успішного ведення бізнесу іншими керівниками. 
 
 
Коли я прибув до Мексики, наш підрозділ не надавав показників росту вже протягом декількох років. Чесно кажучи, ми всі гризлись один з одним. Ми повинні були прийти туди і сказати: «Нам потрібне нове бачення. Ми повинні перемогти на цьому ринку. Нам потрібно розібратися з внутрішніми проблемами. Ми повинні стати більш організованими. Нам потрібен кращий маркетинг. Нам потрібна більш інвестиційно приваблива комерційна стратегія». Нам потрібно було показати, що ми можемо зростати і перемагати знову і знову. Було дуже приємно бачити, як всі дружно включилися в роботу, щоб досягти наміченої цілі. Після цього, бізнес в Мексиці був приречений на успіх на декілька років вперед. І люди, що працювали після нас, мали вже цю базу і зробили її ще краще. 
 
 
Потім були операції з придбання компанії по випуску соків Jugos del Valle, а нещодавно було оголошено про угоду з ботлерами (це заводи, які розливають концентрат по пляшках і займаються його дистриб'юцією). І нарешті, приємно спостерігати за тим, як менеджери середньої ланки, що працювали з тобою, виросли до рівня президентів підрозділів по всьому світу. Створення мережі з добре підготовлених керівників, які спрямовані на одну ціль – це єдина гарантія довгострокового бізнесу.
 
 

На посаді операційного директора Coca-Cola в Європі, ви були дуже помітним представником компанії. Як це бути у ролі лідера, особливо коли твою компанію чи її продукцію критикують і навіть піддають атакам?

 

Керівник повинен вести свою компанію. Якщо у суспільства є сумніви – неважливо, чи базуються вони на суб'єктивному сприйнятті чи на фактах, керівник повинен встати на захист компанії. Інакше у працівників з’являться ті ж самі сумніви. Навряд чи, люди які працюють в Coca-Cola, дуже відрізняються від своїх друзів і інших людей, з якими вони контактують. Ти повинен стати на захист своєї компанії в першу чергу задля своїх співробітників і сказати їм ось це правда, а це неправда, ось це ми думаємо, і ось це повинні зробити.
 
 

Якою була ваша реакція, коли Мухтар Кент запропонував вам цю роботу?

 

Що ж, здається, після паузи я подумав: «Нічого собі, він насправді сказав це?» Я відповів: «Це звучить фантастично! Просто вражаюче! І дуже вам дякую. Це велика честь і відповідальність для мене».


В якості головного операційного директора Coca-Cola вам доведеться відповідати за діяльність компанії по всьому світу. Чому ви повинні навчитися в цій новій для вас ролі? Як ви будете справлятися з цією роботою?
 
 
Тут є два аспекти. По-перше, є деякі операції в яких я не дуже гарно розбираюсь. Тому мені слід багато чого дізнатись і зрозуміти про специфіку Північної Америки, Азіатсько-Тихоокеанський регіон і деякі частини Євразії. Я бачив всі їх бізнес-плани і знаю всіх цих людей, але це не те ж саме, що я знаю їх ключові важелі і за допомогою чого вони досягають успіху, і з якими проблемами їм довелось зіткнутися. По-друге, слід знайти ті декілька речей, які я можу зробити, щоб дати людям ясність і необхідне керівництво, і тим самим допомогти їм виконувати свою роботу.
 
 
Єдиний шлях для такої величезної корпорації як ця – це розширити права і можливості інших керівників і співробітників. Я повинен навчитися працювати в таких глобальних масштабах. Це єдиний спосіб, як ми зможемо отримати необхідні нам результати. Нічого не буде, якщо я встану і буду допомагати доставляти більше пляшок з Coca-Cola чи писати більше листів. А тому, що я можу допомогти іншим працювати краще.
 
 

Який ваш улюблений продукт Coca-Cola?

 

Я міг би сказати, що це Diet Coke, але я дуже демократичний у своїх уподобаннях. І споживаю різні наші продукти кожного дня. На даний момент, я і моя сім’я починають свій день з соків Innocent. Потім я п’ю Smartwater, Coke, Diet Coke… і цілий ряд інших наших напоїв.
 
 

Що вам більше всього подобається в роботі в Coca-Cola?

 

Можливість співпрацювати з великою кількістю людей, що з задоволенням займаються нашою спільною працею. А ще те, що я працюю в компанії, яка дбає про людей.