ZERO WASTE SCHOOL: ПРО ДОСЯГНЕННЯ ПРОЄКТУ СКРІЗЬ ПРИЗМУ ІСТОРІЙ

ZERO WASTE SCHOOL: ПРО ДОСЯГНЕННЯ ПРОЄКТУ СКРІЗЬ ПРИЗМУ ІСТОРІЙ

У багатьох містах і селах України ініціаторами чистого довкілля стали школи, які приєдналися до проєкту Zero Waste School, започаткованого Klitschko Foundation за підтримки Фундації Coca-Cola. Вперше проєкт було реалізовано у 2018 році. З того моменту щороку спільнота екоактивних шкіл та громад невпинно зростає.

 

Zero Waste School об’єднує команди, які складаються з учнів та вчителів. Вони навчаються налагоджувати роздільний збір відходів, застосовувати можливості їх перероблення, заробляти на зібраній вторсировині та робити громади вільними від сміття.

 

За 4 роки проєкту освітні тренінги та онлайн-навчання пройшли 266 шкіл. До своїх локальних ініціатив вони долучили понад 100 тисяч людей, зібрали 370 тонн вторсировини та встановили близько 2 500 баків для сортування відходів. Крім того, в межах проєкту було створено онлайн-курс Екоакадемія, який вже пройшли понад 16 тисяч українців. 

 

Проєкт та ті зміни, що він започаткував, отримали вже і міжнародне визнання: Zero Waste School отримав нагороду 2020 Energy Globe Award за інновації в освітніх процесах. А онлайн-курс Екоакадемія став фіналістом Effie Awards Ukraine!

 

Не менш важливим досягненням проєкту є те, що екоспільнота шкіл після  Zero Waste School не ставить крапку, а продовжує брати участь в інших проєктах, вигравати гранти, залучати місцевий бізнес до екоініціатив та розширювати коло однодумців.  Після закінчення навчання школи залишаються на контакті з Zero Waste School, діляться своїми кейсами, отримують консультації та працюють як велика всеукраїнська екологічна спільнота. 

 

Ми зібрали тут 3 історії реальних змін, які стались з учасниками проєкту Zero Waste School. Хоча прикладів, якими пишаються організатори проєкту — сотні, і усі вони унікальні та мотивують.

 

Людмила Дяченко, вчителька із Переяслава 

Про сміттєві перегони, пожирачів паперу та мотивацію для усіх шкіл з України

 

Школа, де працює Людмила, влаштовувала екоініціативи ще до того як це стало мейнстримом. Ще 2013 році у школі влаштовувались акції зі збору батарейок. На  Zero Waste School команда подавалась двічі, і лише у 2019 році їм вдалось потрапити до числа учасників.

 

Саме з цієї миті й почалася їхня подорож у світ zero waste: тренінги у Києві, втілення власного проєкту, збір вторсировини. Усе це не було марним. Заклад отримав у подарунок від проєкту вкрай необхідний для роздільного збирання прес для пластику. 

 

Учителька ділиться, що не варто хапатися одразу за всі ідеї. Найголовніше – це системна робота. Тому у школі тепер регулярно проводяться різноманітні заходи: акції зі збору макулатури «Пожирач паперу», інтерактивні заняття та навіть змагання «Сміттєві перегони». У школі є спеціальні контейнери для сортування відходів.

 

До речі, Людмила вже 2 рік поспіль є тренеркою на проєкті Zero Waste School і допомагає школам з усієї України ставати на екошлях!

 

Людмила Дяченко та Переяславська школа показують, що екологічний спосіб життя – це не так вже й складно або дорого, а ваш свідомий вибір може зробити кращим життя щонайменше вашої громади.

 

Ірина Бондаренко, вчителька математики із Нікополя

Про чеські проєкти, каліфорнійських черв’яків та екорух у школі

 

Участь Ірини та її команди у проєкті припала на 2020 рік, на той період, коли Zero Waste School швидко трансформувався через карантин. Проте команду з Дніпропетровщини ніщо не зупинило, і вони прийняли виклик — навчатись онлайн, а втілювати зміни офлайн.

 

Після Zero Waste School Нікопольська школа взяла участь у чеському проєкті. Тоді вони втілили ініціативу «Ми разом – сміття окремо», що функціонує донині.

 

«Ми проводили не лише збір твердого сміття, а й шили екосумки. Їх спочатку просто роздавали, а згодом організували аукціон. У результаті зібрали кошти передали на благодійність», – розповіла вчителька.

 

За словами вчительки, всі кошти йдуть на благодійність. Школа підтримує притулок для тварин та фонд «Діти Нікополя», який займається допомогою хворим дітям. Також коштів вистачає, щоб придбати у школу певну канцелярію, призи для конкурсів, які проводяться на свята. Ірина Бондаренко переконує, що дітей не складно залучити до екодіяльності, бо вони чудово розуміють, навіщо це.

 

Нині школа мріє завести каліфорнійських черв’яків. Здавалося б, до чого тут екологія? Проте на території закладу близько 400 дерев, які щорічно скидають листя, а черв’яки могли б переробляти його на гумус. Для аграріїв це – цінне добриво, кілограм якого може вартувати 50 грн.

 

Сподіваємось, плани Нікопольської школи вдасться втілити в життя!

 

Данута Залуська, вчителька у ліцеї «Оріяна» у Львові

Про ніч у школі, бренд екоодягу та ініціативи, що під силу кожному

 

На екологічний шлях львівський заклад підштовхнула трагедія – пожежа на місцевому сміттєзвалищі у 2016 році. Тоді пожежу гасили кілька днів, і там загинули троє пожежників.

 

«Потрібно було терміново щось робити з відходами, бо сміттєзвалища були переповнені. Тоді ми вирішили знайти для себе екопроєкт, ініціатором була наша учениця – Оксана Пташків, а ми, як адміністрація, її підтримали», — розповідає Данута.

 

Шлях до Zero Waste School школа розпочинала зі звичних ініціатив, які під силу кожному. Першим проєктом, який реалізували у ліцеї, був збір макулатури. Щоб якнайліпше змотивувати дітей, у закладі вигадали чудовий приз — ніч у школі. Клас, який назбирав найбільше макулатури, провів ніч у ліцеї з фільмами та розвагами. Мотивація круто спрацювала, адже хто з нас не мріяв залишитися вночі в школі, магазині чи в іншому звичному місці. Таку акцію проводять вже чотири роки, і вона зовсім не втрачає своєї актуальності. 

 

Проте після участі в Zero Waste School школі вдалося вивести екодіяльність на зовсім інший рівень. Вона виграла прес для брикетування відходів, який допомагає у зберіганні та транспортуванні. Тому нині школярі активно збирають та пресують пластик, щоб потім здати на перероблення.

 

Данута додає, що пластик забирає підприємство колишнього випускника школи.  Кошти, зароблені завдяки сортуванню сміття, школа витрачає на власні потреби.  Наприклад, частину коштів у школі витратили на створення брендованих екосумок, які вони потім і продавали, і дарували переможцям у різних конкурсах.

 

За словами вчительки, нині вони планують створити цілу лінійку екоодягу, який продаватимуть у школі, а займатимуться цим учні. 

 

Сама ж Данута стала тренеркою у проєкті Zero Waste School і вже другий рік поспіль координує роботу багатьох екокоманд з різних областей. 

 

 

Історії наших героїв доводять, що українське суспільство готове брати відповідальність за довкілля. На додаток, саме нові покоління стають рушійною силою у цій сфері. Тому Zero Waste School на цьому не зупиняється. Вже цієї весни Klitschko Foundation за підтримки Фундації Кока-Кола планують запустити навчання на платформі Impactum. Тому слідкуйте за проєктом та доєднуйтесь до команди fighters&dreamers за чисте довкілля!