Чоловіки як партнери: фінансовий директор Coca-Cola Джон Мерфі про те, як співробітники-чоловіки можуть підтримати програму гендерної рівності в компанії: Coca-Cola Україна

Чоловіки як партнери: фінансовий директор Coca-Cola Джон Мерфі про те, як співробітники-чоловіки можуть підтримати програму гендерної рівності в компанії: Coca-Cola Україна

Джон Мерфі про те, як все життя, починаючи з дитинства в Ірландії, його захоплювали і надихали жінки.

 

«Мене завжди оточували харизматичні та сильні жінки», – розповідає Джон Мерфі, член керівництва компанії з 31-річним стажем. В 2018 році він був призначений головним фінансовим директором і виконавчим віце-президентом компанії Coca-Cola.

 

Жінки у моїй родині – і з боку матері, і з боку батька – всі були вольові… і гарні люди. І у нас в сім’ї завжди був паритет – три дівчинки і три хлопчика, тому мені видавалося природнім, що жінки і чоловіки повинні мати однакові стартові можливості і відношення до них повинне бути теж однакове.

 

Після закінчення коледжу, Мерфі став аудитором у Price Waterhouse у Дубліні. Це була його перша робота. «Я пам’ятаю як працював у партнерстві з жінками ще у 80-і роки. Тоді почалася нова ера, коли багато жінок-професіоналів прийшли у бухгалтерську та податкову сфери бізнесу», – згадує Мерфі. «Це було звичайною справою працювати у партнерстві з жінкою, чи коли замовником виступала жінка. Так що, цей досвід тільки зміцнив мої переконання».

 

Ця цілеспрямованість і енергійність жінок-партнерів супроводжувала Мерфі протягом всієї його кар’єри у Coke. А він пройшов багато всього: численні посади у сфері загального управління, фінансів і стратегічного планування по всьому світу. Ми поспілкувалися з ним, щоб дізнатися більше про відношення компанії до гендерної рівності; про те, що значить коли 50% керівного складу бізнесу – жінки. І про створення культури, в якій панує рівноправ’я і баланс.

 

 

Чому гендерна різноманітність і розширення прав та можливостей жінок є ключовими бізнес-пріоритетами для компанії?

 

Для початку подивимося на цифри, а вони переконливі – жінки складають половину населення світу і мають значний вплив на економіку, як на макро- так і мікро- рівні. Коли я працював у Латинському офісі з 2008 по 2012 роки, тоді Центр жіночого глобального лідерства (ЦЖГЛ) лише починав формуватися, а ми вже створили свій власний центр підтримки гендерної рівності. Для цього проконсультувалися з відомим на той час лідером у питаннях інклюзивності та гендерного різноманіття. Було цікаво подивитися ззовні на переваги інклюзивної і різноманітної організації, особливо на рівні керівництва, де приймаються рішення.

 

Що я отримав з того досвіду у Латинській Америці, і що потім знайшло підтримку у моїх колег з Північної Америки? Це важливість розробки програми для розвитку кадрового резерву компанії від самого початку, як основний засіб досягнення цілі. Тому що перетворитися за одну ніч з новачка в профі нереально.

 

 

Якщо вам сказали б, що попереду ще багато роботи, як би ви відреагували?

 

Я думаю, що ми досягли прогресу, але потрібен час, щоб нові кадри принесли свої плоди. Але проблема полягає в тому, щоб бути впевненими, що члени команди залишаються мотивованими і горять бажанням рухатися до мети, про яку ми говорили протягом багатьох років.

 

 

Говорячи про досягнення мети, бажаною ціллю Центру жіночого глобального лідерства є те, щоб 50% керівництва компанії були жінки. Наскільки ви далекі від цієї цілі і які кроки ще треба зробити для її досягнення?

 

Ми на шляху до цілі. Хоча звісно нам ще працювати і працювати. Однак, спостерігається зростання уваги і зацікавленості до цієї теми, про що свідчить призначення за останні 12 місяців трьох чудових жінок-лідерів: Дарлін Нікосія у Канаді, Лана Попович у Центральній і Східній Європі, і Галя Молінас у Мексиці. Крім того, ще одна жінка-керівник – Христина Руджейро керує розливом напою у Індії. Ці лідери – це рольова модель того, як ми прагнемо вести бізнес. І я вважаю, що з часом вони будуть розглядатися як каталізатор прогресу, якого ми доб’ємося протягом наступних двох чи трьох років. Тому я впевнений, що ми побачимо подальший розвиток цього процесу. І як тільки цей імпульс буде досягнуто, і люди побачать реальні докази, що лідерство є досяжним для всіх верств населення незалежно від гендерної приналежності, ми будемо знати, що ми на вірному шляху.

 

Як Центр може допомогти компанії досягти цієї цілі протягом наступних кількох років?

 

Центру жіночого глобального лідерства судилося грати активну роль у тому, щоби стимулювати лідерів робити рішучі кроки задля досягнення цілі. Наприклад, за рекомендацією Центра, кожен член виконавчої ради керівників Coca-Cola приймає участь у менторській програмі, яка спрямована на те, щоб допомогти жінкам зорієнтуватися у розвитку своєї кар’єри.

 

Найкраща практика, яку ми бачимо по всьому світу, полягає в тому, що активне менторство людей є ефективним каталізатором прогресу у всіх аспектах різноманіття суспільства. Ми ще й досі знаходимося на початку шляху, але насправді дійсно цікаво і захоплююче бути частиною цього всього.

 

 

Яку роль і зобов’язання виконують чоловічі об’єднання на всіх рівнях у питаннях підтримки жінок?

 

Я думаю про це більше, як про наші колективні зобов’язання. Чоловіки і жінки... Важливо створювати і підтримувати середу, в якій кожен відчуває себе рівноправною частиною спільноти. Коли я розмірковую про відповідальність керівника мого рівня перед іншими, то, можу сказати, що по-перше, важливо бути активним прибічником і прихильником включення жінок у лідерську ланку на макро-рівні. По-друге, це ваш персональний внесок у галузі, де ви маєте безпосередній вплив. У моєму випадку, я дуже гордий своєю роботою, яку я роблю у питаннях наставництва перспективних керівників. Серед співробітників, яким я приділяв час і супроводжував формально і неформально протягом останніх п’яти років, великий процент складали жінки. І це неймовірно мотивує.

 

 

Напевне, ви також багато отримуєте від наставництва. Це ж не лише ваші знання і досвід, що ви передаєте.

 

Абсолютно, так. Це дійсно працює лише тоді, коли це двосторонній процес. І в багатьох випадках уроки, отримані під час наставництва можуть вийти за межі вашої роботи чи кар’єри, і мати вплив на інші аспекти життя.

 

 

Як виглядають добрі стосунки з наставником?

 

Довіра є основою будь-яких відносин. Ментор несе відповідальність за створення на самому початку середовища, в якому учень буде відчувати, що він може висловити свою думку і торкатися тем, важливих для нього. Треба розуміти, що не завжди ціль обов’язкова для того, щоб навчати і говорити своїм учням, що робити, а що ні. Цілі можуть дуже відрізнятися в залежності від характеру особистості, тому для наставника важливо адаптуватися і пристосовуватися як до змісту, так і в якихось випадках до динаміки. Деякі люди дуже організовані і в них все по розкладу, інші люблять неочікувано з’являтися і вести розмови. Ніхто не правий, і ніхто не винуватий. Мене менше цікавить формат, я віддаю перевагу сутності. 

 

 

Чому жінкам-лідерам важливо мати у якості радника як чоловіків, так і жінок?

 

Це чудове питання. Коли ми формували наш власний центр підтримки гендерної рівності у Латинському офісі у 2010 році, консультант, з яким ми співпрацювали, сказав, що обов’язково треба включити в цей орган і жінок і чоловіків. Спочатку чоловіки не розуміли, чому їх запрошують до участі у жіночій спілці лідерів. Але за довгі роки керівництва я зрозумів, що завжди важливо мати уяву про щось з різних сторін. І завжди, і рішення, і результат, які ми отримуємо після цього, краще, ніж якби ми робили це за участі однієї сторони.

 

 

Протягом роботи в компанії Coca-Cola ви встигли попрацювати по всьому світу. Як цей міжнародний досвід сформував вашу точку зору щодо бачення ролі жінки у стратегії зростання?

 

Було дуже цікаво жити в різних місцях світу і бачити як ті чи інші культури знаходяться на різних етапах розвитку. Північна Америка і деякі європейські країни набагато більш просунуті у створенні керівних позицій для жінок. Також я відчуваю, що жінки у багатьох країнах, що розвиваються, знаходяться на порозі реального вибуху у питаннях представництва на керівних посадах.

 

Але хочу наголосити, що незалежно від того, в якій країні ви знаходитеся, інвестиції у розвиток співробітників і лідерська підтримка мають універсальне значення.

 

 

Як чоловік і батько трьох дочок, для вас це питання особливо важливе?

 

Складно бути об’єктивним по відношенню до своєї родини. І іноді непогано бути суб’єктивним. Я думаю, що це пробуджує пристрасть і змушує людей більше вкладати і хвилюватися. Але одна ціль, яку ми з дружиною плекаємо по відношенню до наших дочок полягає в тому, щоб вони зростали з впевненістю, що наш світ – це їх оселя. На їхньому шляху не повинно бути перепон, пов’язаних із їх приналежністю до жіночої статі. І коли щось подібне стає особистим питанням, ви ніколи не упустите його із поля зору. Ви будете відноситеся до цього ще більш пристрасно.