Рятуємо Тилігульський лиман: Coca-Cola Україна

Рятуємо Тилігульський лиман: Coca-Cola Україна

«Кока-Кола Україна» є соціально-відповідальною компанією вже багато років. Зокрема, до 2020 року «Кока-Кола» зобов’язалася повернути у природу такий самий обсяг води, який використовує для виробництва напоїв. І в Україні спільно з Товариством охорони птахів (ТОП) уже реалізовано 9 проектів з відновлення русла річок, озер та інших водно-болотних угідь.

 

Новий екологічний проект, який підтримує Фундація Кока-Кола і ТОП, присвячений відновленню гідрологічного режиму Тилігульського лиману, що знаходиться на межі Миколаївської і Одеської областей. Варто відзначити, що цей лиман є найглибшим на Півдні України – 21 м. Його довжина сягає 60 кілометрів, а ширина – до 4,5 кілометри. Тилігульський лиман також входить до списку водойм Рамсарської конвенції про захист водно-болотних угідь.

 

Втім, за останні десятиліття через несвідому діяльність людей на берегах лиману і річки Тилігул рівень води в лимані помітно знизився. «Після розпаювання земель на початку 90-х люди зводили дамби, рили канали, утворювали ставки для розведення риби. На довжині річки в 170 км зведено 120 ставків і дамб, тобто, від річки майже нічого не лишилося і вона впадає в лиман всього пару місяців на рік, – говорить Ігор Гержик - начальник науково-дослідницького відділу Регіонального ландшафтного пару «Тилігульський». Ще одна проблема полягає в тому, що природний канал, який з’єднував лиман із Чорним морем, був заритий у середині минулого століття, і був виритий новий, штучний. Однак він постійно замулюється, що теж впливає на зменшення рівня води.

 

Аби відновити рівень води в лимані науковці та екологи зверталися у різні інстанції, просили підтримки і уваги до природоохоронної зони. Врешті, Одеська обласна рада виділила кошти на відновлення каналу, що з’єднує лиман із морем. Його укріплять, задамбують і захистять від замулення. Очікується, що канал введуть в експлуатацію в листопаді цього року і вода в лимані підніметься.

 

Однак цих заходів замало, аби Тилігульський лиман «почувався» добре, а з ним – і десятки видів тварин, рослин і птахів. Річ у тім, що солона вода з моря не зовсім корисна для водойми, адже з часом на лимані накопичуватимуться солі. Власне, додати «хорошої» прісної води і допоможе проект, який реалізує ТОП спільно з працівниками парку за підтримки Фундації Кока-Кола.

 

 «По периметру лиману є кілька десятків джерел із прісною водою. Але ці джерела забиті, їх необхідно розчистити від сміття, каміння і розширити. Таким чином більше прісної води піде до лиману і його рівень ще більше підніметься», – говорить Ігор Гержик.

 

Менеджер проектів ТОП Вікторія Шевчук додає, що це допоможе птахам повернутися на звичні для них місця. «Коли ми говоримо про екологічні проекти, які робимо разом із «Кока-Колою», то не йдеться про спорудження складних гідрологічних споруд чи мостів. Це прості, але дієві заходи з підтримки природи, – каже Вікторія. – Ми збираємось відновити десятки потужних джерел на території лиману. Це новий екологічний виклик для нашої команди, який ми прийняли і вже починаємо працювати».